• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Uznanie

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#1 Post autor: Wszebor » 24 cze 2020, 16:33

Cichym sercem słyszę i dostrzegam
spokój tak przejrzysty,
mowę liści, chrzęst trawy
sekrety - wiecznych lasów,
krótkie kwiaty w ciemnym miejscu
bodajże na chwilę - pachnieć pragną,
błotne wody i skraj widnokręgu ,
łabędzią rodzinę czystą,
wolno płynącą życia taflą.

Kopiec mrówczy, piramidę niewolnictwa
w gęstym krzaku syk nadzorców,
tak trywialny...
Widzę pożyteczne Żyjątka
tańczące w takt muzyki bata.

To mój piękny skrawek ziemi.
Łabędzie poszybują wysoko,
póżniej powrócą po swoje istnienie.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2020, 13:08 przez Wszebor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Uznanie

#2 Post autor: Lucile » 24 cze 2020, 19:21

Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
To mój piękny skrawek ziemi.
Tak, to prawda, Wszeborze, dobrze jest mieć swój skrawek ziemi - małą ojczyznę. I dobrze jest się nią zachwycić, nie zapominając o trosce i opiece nad tym powierzonym skrawkiem. Powierzonym tylko na chwilę, bo tak naprawdę przyroda, natura należy sama do siebie, a jak się zastanowić - to nie ona do nas, ale my do niej przynależymy.
I dobrze jest także o niej pisać. Rozumiem tę potrzebę. Wystarczy przypomnieć sobie jej piękne opisy, nie tylko w polskiej, literaturze.

Wybacz, proszę, jak dla mnie to zbyt dużo chciałeś zawrzeć w wierszu. Gdyby go nieco "odchudzić" i pozbyć się o patos haczących inwersji (np. rodzinę czystą, życia taflą) oraz nadmiaru epitetów. Niefortunne także wydaje mi się określenie - krótkich kwiatów. Przypuszczam, że chodzi Ci o ich krótki, nietrwały, czy nawet tylko na jedną noc okres kwitnięcia, nieprawdaż? A także kopiec mrówczy. Czy chciałeś nawiązać do mrówczej pracy, tym bardzie że dalej jest piramida niewolnictwa. Za dużo tego.

Rozumiem Twoje intencje i pomysł, ale przegadanie (moim zdaniem) niczemu dobremu nie służy.

To są tylko moje osobiste przemyślenia i uwagi. Nie musisz, Wszeborze, ich brać pod uwagę, ale (ponownie moim zdaniem) portale tego typu - szumnie nazywane - literackie powinny nam wszystkim służyć za "doświadczalne poletko". Prezentujemy swoje teksty, wymieniamy uwagi i wzajemnie się od siebie uczymy.

Nie zniechęcaj się, pisz,
pozdrawiam
L
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#3 Post autor: Wszebor » 24 cze 2020, 21:54

Lucile Bardzo dziękuję z piękny i rzeczowy komentarz, naprawdę dla mnie każdy komentarz jest cenny,czy będzie on negatywny czy pozytywny.
Ja najbardziej lubię prawdę.
Tylko jedno chcę Ci wyjaśnić w tym wierszu tło opisanej przyrody jest tłem życia ludzkiego, oczywiście w moim zamyśle.

Pozdrawiam :rosa:

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#4 Post autor: Wszebor » 30 cze 2020, 11:09

Dziękuje Elu za przeczytanie i komentarz , odchudzić go mogę ale to nie będzie już ten sam wiersz.

Serdecznie Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Uznanie

#5 Post autor: eka » 03 lip 2020, 16:29

Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
chrzęst trawy - wiecznych lasów,
Jaką funkcję tu (i w kolejnych wersach) pełni myślnik?
Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
Widzę pożyteczne Żyjątka
tańczące w takt - muzyki batu.
Bata.
Żyjątka wielką literą, czemu? O ludziach wielką, tak?:) I ten myślnik oczywiście zastanawia.

Lepszy tekst od poprzedniego, ale nadal wtórny. Mrówki, łabądki z lanszaftu, świergot ptasząt... tani sentymentalizm, sorry.
Naprawdę sądzisz, że przyroda ma się lepiej od ludzkich mrowisk? Dzisiaj?
Aha, niepotrzebne spacje popełniasz, np.
Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
błotne wody i skraj widnokręgu ,
Trzeba jednak podkreślić, że mniej niż poprzednio.
Napisz kolejny bez rymów, to pozwala uciec od słownego banału.

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#6 Post autor: Wszebor » 06 lip 2020, 13:46

Eko Dziękuję za przeczytanie i Twoją opinię.
Myślnik to takie moje zamyślenie ,zastanowienie, rzeczywiście trochę było ich za dużo , zrobiłem korektę. Żyjątka to celowo z dużej litery, chodziło mi właśnie o ludzi. Kopiec mrówczy to dzisiejsze korporacje fabryki itd. czasem tam ludzie wykonują pracę niewolniczą . Łabędzie to odnośnik osobisty, który musi tu być a świergot ptaków chociaż go lubię jest banalny, i to zmieniłem.
eka pisze:
03 lip 2020, 16:29
Naprawdę sądzisz, że przyroda ma się lepiej od ludzkich mrowisk? Dzisiaj?
Eko ja tutaj tego nie rztrzygałem , przyroda w tym zapisie jest obrazem pewnych zdarzeń, z którymi spotykamy się w życiu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pallas
Posty: 1693
Rejestracja: 22 lip 2015, 19:33

Uznanie

#7 Post autor: pallas » 06 lip 2020, 17:54

Cześć

Pierwsza mała uwaga, jeśli coś zmieniasz i jest to istotne to pozostaw to, nazywając: wersja I a pod nim umieść poprawioną wersję, bo czasem czytając
komentarze innych idzie się pogubić.

Zacznę od pierwszej zwrotki. Widać w niej podmiot liryczny (pl), który widzi sercem, co to znaczy? Serce kojarzy się z emocjami z impulsem, chwilą.
Ale czy tak jest? Dla pl przecież nie jest to ani chwila, ani nagły impuls spowodowany jakąś emocją. On myśli sercem, czyli widzi świat i ludzi zgodnie z ich rytmem działania.
Ludziom tak trudno znaleźć spokój, a on jest na wyciągnięcie ręki. Człowiek skrywa wiele tajemnic, czasem zaistnieję na chwile jak ten krótki kwiat
(jak już tu jesteśmy: "krótkie kwiaty w ciemnym miejscu / bodajże na chwilę - pachnieć pragną" po krótkie kwiaty powinien być przecinek jak i po miejscu albo tak to napisać; "krótkie kwiaty bodajże na chwilę /pachnieć pragną w ciemnym miejscu - to już od ciebie zależy) .

Pl zauważa w drugiej zwrotce, że życie to nie pogoń lecz coś innego.
Ludzie nie powinni być niewolnikami ani systemu, ani innych ludzi. Choć to właśnie bywa najprostsze i temu może jest trywialne.

Trzecia zwrotka pl wierzy, że ludzie - łabędzie się uwolnią i się odnajdą tak jak pl "To mój piękny skrawek ziemi."
Trzecią zwrotkę proponowałbym zapisać tak:
"Łabędzie poszybują wysoko,
później powrócą po swoje istnienie.
Tak wygląda skrawek ziemi." Czemu ostatni wers taki?
Pozbywamy się słowa mój - nie jest ono złe - ale zastąpienie je wygląda powoduję, że możemy zrezygnować również ze słowa piękny. Daję nam to więcej do myślenia.

Tyle ode mnie i pamiętaj, że zawsze się mogę mylić.
Jak to mówią im więcej się czyta tym większe stawiamy wymagania tekstowi. Ale nie każdy przewertował tysiące stron. To tak na marginesie.

Życzę powodzenia,
pallas
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie.
/Dante Alighieri - Boska Komedia/
Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.
/Władysław Stanisław Reymont - Chłopi/

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#8 Post autor: Wszebor » 07 lip 2020, 20:24

pallas Dziękuję za komentarz i poświęcony czas .
Drugiej wersji nie pisałem bo zmiany, które dokonałem były bardzo małe i nie miały żadnego wpływu na treść wiersza.
Widzieć cichym sercem , to znaczy spojżenie bez emocji, jak najbardziej obiektywne dlatego to słowo cichym tak to sobie wymyśliłam.
Interpretacja wiersza bardzo trafna, prawie jak Ty byś go napisał, to jest naprawdę bardzo miłe dla mnie.

Serdecznie Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Uznanie

#9 Post autor: eka » 08 lip 2020, 09:04

Wszebor pisze:
06 lip 2020, 13:46
Myślnik to takie moje zamyślenie ,zastanowienie
Czyli rozumiem, że stosujesz go w funkcji prozodycznej. W wierszach lepiej kreseczkę w tej funkcji zamienić na oddzielny wers, w którym znajdą się słowa zamyślające Ciebie. Mnie, czytelnika, tu:
Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
sekrety - wiecznych lasów,
Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
bodajże na chwilę - pachnieć pragną,
nic nie przytrzymuje, ponieważ człony połączone myślnikiem są w ścisłym związku składniowym.


Cichym sercem słyszę i dostrzegam
spokój tak przejrzysty,
mowę liści, chrzęst trawy
sekrety
wiecznych lasów,
krótkie kwiaty w ciemnym miejscu
bodajże na chwilę
pachnieć pragną,
błotne wody i skraj widnokręgu ,
łabędzią rodzinę czystą,
wolno płynącą życia taflą.

A tu zastanowiłabym się, czemu akcentujesz sekrety i pachnieć pragną, umieszczając je (część zdania) w oddzielnej linijce.

Zasady użycia myślnika w linku poniżej.
https://www.ortograf.pl/zasady-pisowni/ ... ady-uzycia

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Uznanie

#10 Post autor: Wszebor » 10 lip 2020, 08:44

Eko dziękuję za dobre i cenne rady są one dla mnie bardzo pomocne.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”