• Nasze rekomendacje
  •  
    CO WARTO PRZECZYTAĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI?

Dziś Elka poleca wiersz Leona pt. ''Renowacje'' .

UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"

Uznanie

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Wszebor

Uznanie

#1 Post autor: Wszebor » 24 cze 2020, 16:33

Cichym sercem słyszę i dostrzegam
spokój tak przejrzysty,
mowę liści, świergot ptaków,
chrzęst trawy - wiecznych lasów,
krótkie kwiaty w ciemnym miejscu
bodajże na chwilę - pachnieć pragną,
błotne wody i skraj widnokręgu ,
łabędzią rodzinę czystą,
wolno płynącą - życia taflą.

Kopiec mrówczy, piramidę niewolnictwa
w gęstym krzaku syk nadzorców,
tak trywialny...
Widzę pożyteczne Żyjątka
tańczące w takt - muzyki batu.

To mój piękny skrawek ziemi.
Łabędzie poszybują wysoko,
póżniej powrócą po swoje istnienie.

Awatar użytkownika
Lucile
Uznanie

#2 Post autor: Lucile » 24 cze 2020, 19:21

Wszebor pisze:
24 cze 2020, 16:33
To mój piękny skrawek ziemi.
Tak, to prawda, Wszeborze, dobrze jest mieć swój skrawek ziemi - małą ojczyznę. I dobrze jest się nią zachwycić, nie zapominając o trosce i opiece nad tym powierzonym skrawkiem. Powierzonym tylko na chwilę, bo tak naprawdę przyroda, natura należy sama do siebie, a jak się zastanowić - to nie ona do nas, ale my do niej przynależymy.
I dobrze jest także o niej pisać. Rozumiem tę potrzebę. Wystarczy przypomnieć sobie jej piękne opisy, nie tylko w polskiej, literaturze.

Wybacz, proszę, jak dla mnie to zbyt dużo chciałeś zawrzeć w wierszu. Gdyby go nieco "odchudzić" i pozbyć się o patos haczących inwersji (np. rodzinę czystą, życia taflą) oraz nadmiaru epitetów. Niefortunne także wydaje mi się określenie - krótkich kwiatów. Przypuszczam, że chodzi Ci o ich krótki, nietrwały, czy nawet tylko na jedną noc okres kwitnięcia, nieprawdaż? A także kopiec mrówczy. Czy chciałeś nawiązać do mrówczej pracy, tym bardzie że dalej jest piramida niewolnictwa. Za dużo tego.

Rozumiem Twoje intencje i pomysł, ale przegadanie (moim zdaniem) niczemu dobremu nie służy.

To są tylko moje osobiste przemyślenia i uwagi. Nie musisz, Wszeborze, ich brać pod uwagę, ale (ponownie moim zdaniem) portale tego typu - szumnie nazywane - literackie powinny nam wszystkim służyć za "doświadczalne poletko". Prezentujemy swoje teksty, wymieniamy uwagi i wzajemnie się od siebie uczymy.

Nie zniechęcaj się, pisz,
pozdrawiam
L
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax

[email protected]

Wszebor

Uznanie

#3 Post autor: Wszebor » 24 cze 2020, 21:54

Lucile Bardzo dziękuję z piękny i rzeczowy komentarz, naprawdę dla mnie każdy komentarz jest cenny,czy będzie on negatywny czy pozytywny.
Ja najbardziej lubię prawdę.
Tylko jedno chcę Ci wyjaśnić w tym wierszu tło opisanej przyrody jest tłem życia ludzkiego, oczywiście w moim zamyśle.

Pozdrawiam :rosa:

elka

Uznanie

#4 Post autor: elka » 25 cze 2020, 17:58

Wszebor, ja też uważam, że powinieneś odchudzić ten wiersz. Bez względu na tło, dopowiedzenia nie wyglądają dobrze. Psują fajny klimat, bo tutaj naprawdę można wydobyć coś interesującego.
Pomyśl o tym.

Pozdrawiam. :)
Kiedy odejdę czytać wiersze pisane przez Anioły - zapomnę, że uczyłam się pływać w kałuży.

Wszebor

Uznanie

#5 Post autor: Wszebor » 30 cze 2020, 11:09

Dziękuje Elu za przeczytanie i komentarz , odchudzić go mogę ale to nie będzie już ten sam wiersz.

Serdecznie Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”