• Nasze rekomendacje
  •  
    CO WARTO PRZECZYTAĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI?
    Dziś Lucile poleca wiersz Alka Osińskiego
    pt. "Neologizmy"
    Dodatkowo Gloinnen poleca opowiadanie szczepantrzeszcza
    pt. Rumcajs, najlepsze miejsce do życia i Pani Szymborska

ZAPRASZAMY DO LEKTURY

UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"

jestem tylko kredą

Moderatorzy: Gloinnen, eka

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
elka

jestem tylko kredą

#1 Post autor: elka » sob lip 13, 2019 6:22 pm

biegłam
najszybciej jak umiałam
byle dalej od siebie

noc nie liczyła już gwiazd
nikt nie wyglądał spadających

dla odpoczynku

czyjś wiersz rzucony jak ochłap
brzytwa
i rany których nie widać na skórze

zakładam makijaż
w lustrze uśmiecha się obca twarz
mówi że łatwo przejść na drugą stronę
jeśli nie spaliło się wszystkich mostów

znowu ciemno
gdzieś wyją psy
gryzą wspomnienia
na przystanku ktoś zgubił swoje miejsce w autobusie

w zaciśniętych dłoniach
bilet w jedną stronę
Ostatnio zmieniony pn lip 15, 2019 12:56 am przez elka, łącznie zmieniany 1 raz.

Waldemar Kubas

jestem tylko kredą

#2 Post autor: Waldemar Kubas » ndz lip 14, 2019 1:39 pm

To jeden z tych wierszy, które nie jest łatwo przełożyć z poezji na prozę. Z góry wiem, że nie będę w stanie wers po wersie czy strofa po strofie wydobyć znaczenia i sensy w nich zawarte, które razem składają się na całą opowieść. Mogę jedynie próbować odgadnąć, o czym w ogóle ta opowieść jest, którą nam Autorka-narratorka tak udatnie serwuje.

Przede wszystkim powiedzmy, że wiersz ma niemałą siłę wyrazu i kipi od emocji.Podmiotem lirycznym targają uczucia i emocje, które zrodziły się zarówno na bazie wspomnień, jak też niedawnych zdarzeń. Dokładnie nie wiemy, czego dotyczą, natomiast tak jedne, jak i drugie są dramatyczne i bardzo bolesne. I zapewne, uciekając od siebie samej, jak to czytamy w pierwszej strofie wiersza, w istocie podmiot liryczny (narratorka) ucieka, chce się oddalić, w gruncie rzeczy zapomnieć owe bolesne przeżycia i doznania, których wciąż nie może przemóc.

W utworze dominuje przejmująca samotność. Autorkę wiersza możemy utożsamiać z narratorką, z kolei narratorkę z podmiotem lirycznym. Tę samotność podmiotu lirycznego w czasie pamiętnej ucieczki wzmaga jeszcze noc, która „nie liczyła już gwiazd” i „nikt nie wyglądał spadających”.

Przejmującą samotność i rozpacz potęgują nadto takie rekwizyty, jak „czyjś wiersz rzucony na ochłap”, „brzytwa”, „i rany których nie widać na skórze”, ponieważ są w środku.

Podobnie przedostatnia strofa wiersza roztacza przed nami tę dojmującą aurę rozpaczy i samotności:

znowu ciemno
gdzieś wyją psy
gryzą wspomnienia

Z zaklętego kręgu rozpaczy i samotności nie ma jednak wyjścia. Kiedy podmiot liryczny „zakłada makijaż” to „w lustrze uśmiecha się obca twarz”. A ta „obca twarz mówi, że łatwo przejść na drugą stronę, jeśli nie spaliło się wszystkich mostów”. Tymczasem wiele wskazuje na to, że podmiot liryczny je spalił. Mówi o tym chociażby ostatnia strofa wiersza:

w zaciśniętych dłoniach [podmiotu lirycznego]
bilet w jedną stronę.

A więc podmiot liryczny z góry nie założył możliwości powrotu, czymkolwiek by ten powrót był.

A co może oznaczać tytuł: jestem tylko kredą? Być może to, że jestem czymś bardzo kruchym, ale na czarnej tablicy głębokiej nocy potrafię zapisać i uwiecznić to, co mnie spotkało.

Tak widzę Twój wiersz.Jest prawdziwy i poruszający.

Postscriptum

Już po wklejeniu swojego komentarza zauważyłem, że zmieniłaś wers "bilet w jedną stronę" na "skasowany bilet". Zatem ucieczka aktualna, ale być może będzie i powrót.

elka

jestem tylko kredą

#3 Post autor: elka » ndz lip 14, 2019 1:49 pm

Waldemarze, bardzo Ci dziękuję.
Chyba nikt jeszcze nie podszedł w ten sposób do mojego wiersza, wzruszyłam się.

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.

Waldemar Kubas

jestem tylko kredą

#4 Post autor: Waldemar Kubas » ndz lip 14, 2019 1:57 pm

Miło mi. Ja dziękuję za piękny wiersz, Elka.

Również pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”