• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Najcenniejsze na świecie

Tu piszemy powieści w odcinkach
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1658
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Najcenniejsze na świecie

#11 Post autor: Alicja Jonasz » 29 sie 2018, 11:51

nie jestem recenzentem, ale czytelnikiem; dużo czytam, nawet czasem to, co okrutnie mnie męczy jałowością treści i beznadziejnością stylu; to, co piszesz, nie jest dla mas, ale o tym wiesz; po tę książkę sięgną nieliczni i nie dlatego, że jest zła, ale wymaga od czytelnika "myślenia".
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

Najcenniejsze na świecie

#12 Post autor: szczepantrzeszcz » 29 sie 2018, 21:32

Cieszy mnie Twoja wizyta bardzo.

Niepotrzebnie się martwisz stanem czytelnictwa, jest jaki jest i z czegoś to wynika. Staram się nie oceniać ogółu w oparciu o to, że kiedyś czytano więcej, a teraz czyta się mniej. Nośnik i forma uległy zmianie, atrakcji przybyło, to i potrzeby zróżnicowane.

Do długich tekstów na forach sięga się rzadko - łatwo wytłumaczyć potrzebą dyskusji. Jak chcę czytać książkę, to biorę do ręki, otwieram i czytam. Wywijanie myszą w Internetach ma inny cel. Pomijając mniejszość, dla której forum jest wyłącznie miejscem, aby się zaprezentować i (ewentualnie) usłyszeć wyrazy podziwu, ludzie klikają, bo chcą pogadać na konkretny temat. Aby pogadać, trzeba (zazwyczaj) coś przeczytać. Mając do wyboru tekst krótki i długi, wybierają ten pierwszy, bo szybciej można mieć to, po co się przyszło.

Cieszę się, że mój tekst "dla chłopczyków" przypadł do gustu. Jak wrzucę tekst "dla dziewczynek", trochę krótszy, nie omieszkam o opinię poprosić.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Najcenniejsze na świecie

#13 Post autor: eka » 09 wrz 2018, 19:00

Miałam, pamiętasz, problem ze statusem Poety, ale teraz wszystko jasne. Poeta <----- narrator -----> Autor.
Bardzo ciekawa opowieść. Gdybym miała zgadywać, określiłabym powieść jako autobiograficzną. Ze szczyptą magii, co przecież nie dziwi, bo Bieszczad ma ją w sobie. Oba ważne odniesienia do historii, tej dawnej bieszczadzkiej, jak i niemal współczesnej, solidarnościowo-esbeckiej bardzo umiejętnie wplecione w narrację.
Bohaterowie niepapierowi, fabuła wartka, dialogi bez sztuczności, punkty kulminacyjne trzymają w napięciu, styl barwny...
I happy end.

:kofe:
Bardzo dobra proza godna polecenia.

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

Najcenniejsze na świecie

#14 Post autor: szczepantrzeszcz » 12 wrz 2018, 22:14

Z tą autobiograficznością (a może z autobiografizmem) przesadziłaś. Poeta, to taki typ, który zawsze wzbudzał moją sympatię, kiedy szlakami wędrowałem. Czasem szorstki, często niezręczny w kontaktach z innymi, ale zawsze porządny gość. Teraz Poeta znalazł się na życiowym zakręcie. Tworylny rozrabia, ktoś szarpnął duszę zmarłego na naszą stronę, Poeta zakończył (nie mylić z ukończył) studia, ktoś szuka pomsty za to, co się działo na Wołyniu w 1943 i jeszcze Ela (ta od swetra) w ciąży. Na razie stron dwieście z okładem, a końca nie widać.

Cieszę się, że podobało Ci się w taki właśnie sposób.

Pozdrawiam z Gór Bukowych.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Najcenniejsze na świecie

#15 Post autor: eka » 13 wrz 2018, 18:40

Panie z Bukowych Gór... daj poczytać. Zaintrygowałeś tym skrótem. Bardzo.
Da się? Proszę.

:kofe:

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

Najcenniejsze na świecie

#16 Post autor: szczepantrzeszcz » 13 wrz 2018, 22:30

Dwa fragmenty, które wrzuciłem pod wspólnym hasłem "Smród" pochodzą z tego właśnie tekstu. Do osiągnięcia całości daleko, ale jak znajdę coś, co będzie tekstem jako tako zamkniętym, wrzucić nie omieszkam.

Góry Bukowe przypominają trochę Sądeczczyznę, a trochę Kotlinę Kłodzką.

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Najcenniejsze na świecie

#17 Post autor: eka » 14 wrz 2018, 17:14

szczepantrzeszcz pisze:
13 wrz 2018, 22:30
Do osiągnięcia całości daleko, ale jak znajdę coś, co będzie tekstem jako tako zamkniętym, wrzucić nie omieszkam.
Bardzo się cieszę z tej obietnicy.
:kofe:

Jakieś zdjęcie w załączniku? Piękne są, prawda?

Korycka
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2020, 07:27

Najcenniejsze na świecie

#18 Post autor: Korycka » 20 wrz 2020, 08:58

Oceńmy fragment pierwszy. Tekst jest bardzo interesujący, napisany z werwą, momentami ze specyficznym humorem.No i, co najważniejsze,bezbłędnie. Pozwolisz jednak, drogi Autorze, że doczepię się do dwóch elementów.
szczepantrzeszcz pisze:
05 sie 2018, 12:29
Bieszczad jest wielowarstwowy,
Od początku dla opisywanej krainy w południowo-wschodniej Polsce używasz używasz nazwy "Bieszczad". Ja sama od urodzenia mieszkam na tym terenie i dla mnie, a także innych tubylców to miejsce to nie "Bieszczad", lecz "Bieszczady". Mieszkamy nie w Bieszczadzie ale w Bieszczadach. Przy czytaniu bardzo mnie to razi i proponuję Ci przemyśleć to i może gdzieś sprawdzić.

Druga sprawa to drobniutka uwaga. Przy czytaniu na to natrafiłam, ale teraz nie potrafię znaleźć. Jeśli używa się obok siebie dwóch znaków interpunkcyjnych (konkretnie "?" i "!"), to najpierw trzeba postawić "?" a "!" po nim. Pozwala to od razu przedstawić intencję wypowiedzi lub przemyślenia.

Poza tym tekst w tym pierwszym fragmencie jest rzeczywiście bezbłędny, z przyjemnością się go czyta i bardzo mi się podobał.

Pozdrawiam serdecznie.

szczepantrzeszcz
Posty: 554
Rejestracja: 28 lis 2016, 22:03

Najcenniejsze na świecie

#19 Post autor: szczepantrzeszcz » 20 wrz 2020, 17:02

O'rany! Jak to miło, gdy ktoś przeczyta tekt napisany wiele lat temu.
Korycka pisze:
20 wrz 2020, 08:58
napisany z werwą, momentami ze specyficznym humorem.No i, co najważniejsze,bezbłędnie.
To, że z werwą i humorem cieszy mnie bardzo. "Bezbłędnie" niepokój budzi. Prawdą jest, że kilku zacnych czytelników włożyło dużo wysiłku i Szczepan babole poprawił, jednak praktyka pokazuje, że błędy trafiają się zawsze. Dlatego jak coś zazgrzyta, pisz, pisz, pisz...
Korycka pisze:
20 wrz 2020, 08:58
szczepantrzeszcz pisze:
05 sie 2018, 12:29
Bieszczad jest wielowarstwowy,
Od początku dla opisywanej krainy w południowo-wschodniej Polsce używasz używasz nazwy "Bieszczad". Ja sama od urodzenia mieszkam na tym terenie i dla mnie, a także innych tubylców to miejsce to nie "Bieszczad", lecz "Bieszczady". Mieszkamy nie w Bieszczadzie ale w Bieszczadach. Przy czytaniu bardzo mnie to razi i proponuję Ci przemyśleć to i może gdzieś sprawdzić.
Prawdą jest, że ci, którzy mieszkają na wschód od Osławy, rzadko używają słowa "Bieszczad", a jeżeli używają, to w kontekstach historycznych. Mój "Bieszczad" wziął się z lektury dziewiętnastowiecznych tekstów, nie tylko tych pisanych przez CKTW "ein Pole" (mam na myśli Pana Zygmunta Kaczkowskiego), ale również tych, które napisano wcześniej i tych, które powstają obecnie. Słowo "Bieszczad, jak słusznie zauważyłaś, nie jest regionalizmem, tylko archaizmem. Nie niesie ze sobą ryzyka poplątania narracji, a ponieważ dziewiętnasty wiek (zwłaszcza drugą połowę) uważam za wiek pary i normalności, darzę wielką estymą i chętnie nawiązuję do pozytywnego spogladania na świat, archaizmów używam chętnie.
Korycka pisze:
20 wrz 2020, 08:58
Przy czytaniu na to natrafiłam, ale teraz nie potrafię znaleźć. Jeśli używa się obok siebie dwóch znaków interpunkcyjnych (konkretnie "?" i "!"), to najpierw trzeba postawić "?" a "!" po nim. Pozwala to od razu przedstawić intencję wypowiedzi lub przemyślenia.
Spotkałem się z wieloma przeciwstawnymi stanowiskami. Oba były poparte rzeczową argumentacją. Wersję "!?" wybrałem ze względów estetycznych :) Jeżeli możesz rozwinąć temat, myślę, że nie tylko ja przeczytam z uwagą.

Szczepan dziękuje za wizytę, na dalsze uwagi czeka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĄG DALSZY NASTĄPI”