• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#51 Post autor: lczerwosz » 16 sty 2019, 22:08

skaranie boskie pisze:
12 sty 2019, 17:47
Nie jest jednak tematem naszej dyskusji sam sens władzy, lecz sens istnienia religii.
Mnie bardziej interesuje problem władzy, a nie religii używanej do zapewnienia władzy, co w pewnym momencie utożsamiłeś.
skaranie boskie pisze:
12 sty 2019, 17:47
Widać jest we władaniu coś, co zniewala władających, choć zapewne to bycie rządzącym jest zniewoleniem przyjemniejszym, niż bycie rządzonym.
No to jest pierwszy powód dla bycia przy władzy. Ale nie wyjaśnia jej istoty, ani potrzeby istnienia jako instytucji.Widać nie chcesz w tej sprawie zabrać głosu. A rozważania, czy określone wersy Biblii zostały zmodyfikowane, czy nie w szczegółach nie interesuje mnie. Nawet mnie dziwi Twoje przywiązywanie do jakiejś wersji "pierwotnej"czy objawionej.
Wyłączam się zatem z dyskusji.

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#52 Post autor: skaranie boskie » 17 sty 2019, 23:34

lczerwosz pisze:
16 sty 2019, 22:08
Widać nie chcesz w tej sprawie zabrać głosu.
Chętnie zabiorę głos w tej sprawie, ale w przeznaczonym do tego wątku. Ten jest o religiach, Ty zaś, z uporem godnym lepszej sprawy, próbujesz zmienić jego temat. Uważam to za ucieczkę od zasadniczej kwestii.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
[email protected]

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#53 Post autor: skaranie boskie » 20 sty 2019, 20:59

Właściwie, to chyba nie ma sensu dłużej ciągnąć tego tematu. I tak wszyscy pozostajemy przy swoim zdaniu, w większości bez podawania argumentów mogących słuszności tego zdania dowieść. Mam pomysł na inną dyskusję, również światopoglądową, w której powstrzymam się od potępiania instytucji religijnych w czambuł, bardziej koncentrując się na rozumieniu przesłań, na których opierają swoją działalność. Muszę to jednak trochę przemyśleć.
Mam nadzieję, że tym razem uda się stworzyć i rozwinąć dyskusję.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
[email protected]

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#54 Post autor: lczerwosz » 20 sty 2019, 21:22

Skaranie, chciałem, abyś dostrzegł pozytywne przyczyny istnienia władzy w dowolnej grupie, czy instytucji. Słusznie zauważyłeś, że jest w niej przyjemność, działa jak narkotyk, zawłaszcza. Nie wiem, dlaczego tak jest, może Bóg lub Matka Natura, jak kto woli, tak to zorganizowała, by o władzę warto było walczyć, wygrywa zazwyczaj najsprawniejszy. Tak jest w świecie zwierząt. U ludzi to czasem przeistacza się w parodię, pomijają stałą ewolucję systemów sprawowania władzy. Gdzieś bąknąłeś, że władza jest potrzebna, nie zacytuję, bo trzeba czytać długie strony.
I tak samo jest z religią, która porządkuje życie duchowe. Dla jednych to świetne i bezpieczne rozwiązanie, a inni się sprzeciwiają, jak Ty właśnie, bo nie chcesz, aby Cię ktoś prowadził i pokazywał, w co i jak masz wierzyć. Ja to rozumiem i pochwalam.
Ale nie pochwalam, że Ty nie chcesz, nie umiesz zrozumieć inaczej myślących, nie akceptujesz odmiennego od Twojego stanowiska. Twoje poglądy w kwestii religii stały się dla Ciebie dogmatem, tematem nie do ustąpienia. Jeśli zastąpić rozważanie przez odczuwanie, to już nie ma dyskusji. Z uczuciami trudno się dogadać. Nawet samemu sobie, z własnymi uczuciami.
Dlatego mnie Twoje słowa cieszą. :)

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#55 Post autor: skaranie boskie » 20 sty 2019, 21:26

To jeszcze jedna wypowiedź, Leszku. Ostatnia moje w tej kwestii.
Nigdy nie umniejszałem niczyjej wiary, staram się zwalczać religie (wszystkie bez wyjątku), bo uważam je za zło. Wiara, to uczucie - jak napisałem gdzieś wcześniej i jak Ty powyżej - i z tym nie mam zamiaru polemizować. Stąd mój pomysł na zupełnie inną dyskusję.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
[email protected]

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#56 Post autor: lczerwosz » 20 sty 2019, 22:14

:ok:

Awatar użytkownika
nie
Posty: 1563
Rejestracja: 03 paź 2014, 14:07
Płeć:

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#57 Post autor: nie » 21 sty 2019, 01:16

Krytyka religii nie tworzy własnych dogmatów (jakie?). To rachunek strat i zysków, analiza logiczna i historyczna.
Rachunek w oparciu o przyjęty system wartości, którego jednak nie stworzyła krytyka religii, ale zachodnia myśl humanistyczna. Można powiedzieć, że heroina daje przyjmującemu wiele korzyści, według uzależnionych - nieosiągalnych przy pomocy innych środków niż opioidy. Ale w oparciu o nasz system wartości, rachunek strat i zysków z zażywania jest negatywny, dlatego zdelegalizowaliśmy heroinę. Bardzo podobnie jest z religią, a jednak pozwalamy na indoktrynację religijną człowieka od dziecięctwa.

Skaranie jest w błędzie twierdząc, że problemy religii nie mają bezpośredniego związku z samą wiarą. Otóż bezpodstawne lub fałszywe wierzenia ludzi są fundamentem i warunkiem absolutnie koniecznym do funkcjonowania jakiejkolwiek religii. Sama wiara w boga nie jest mniejszym błędem niż wiara w pójście do nieba po dokonaniu zamachu bombowego. To są wierzenia tego samego rodzaju, identycznie bezpodstawne i naiwne, dlatego krytykujemy obydwa.
Okres ważności moich postów kończy się w momencie ich opublikowania.

Awatar użytkownika
Gloinnen
Admin
Posty: 12420
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:58

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#58 Post autor: Gloinnen » 21 sty 2019, 12:48

Ja bym zadała inne pytanie (to do "nie") - w jaki sposób jesteś w stanie udowodnić, że wiara w istnienie Boga jest fałszywa, czy też opiera się na fałszywych przesłankach?

Dla mnie raczej naiwne jest przekonanie, że człowiek posiadł wszystkie możliwości (i w pełni je wykorzystał) do wydawania takich sądów.
Niechaj inny wiatr dzisiaj twe włosy rozwiewa
Niechaj na niebo inne twoje oczy patrzą
Niechaj inne twym stopom cień rzucają drzewa
Niechaj noc mnie pogodzi z jawą i rozpaczą

/B. Zadura
_________________
E-mail:
[email protected]

Awatar użytkownika
Jana
Posty: 214
Rejestracja: 02 sie 2018, 10:59
Płeć:

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#59 Post autor: Jana » 21 sty 2019, 14:56

Napisałam długi tekst. namęczyłam się przy tym okrutnie i jak nacisnęłam przycisk " wyślij" to mnie wylogowało i tekst diabli wzięli ( chociaż wg niektórych nie istnieją). Widocznie nie był dobry :)
Napiszę więc tylko, że sprowadzanie wiary w istnienie w Boga do religii, Biblii czy KK to wg mnie jest nieporozumieniem.
Są ludzie którzy uwielbiają rytuały i muszą mieć jasny określony schemat postępowania, żeby zostać zbawionym. Oni nie szukają prawdy i nie chcą wyjść ze swojej strefy komfortu. Dla takich ludzi jest KK.
Ale już Einstein powiedział: nauka bez religii jest kulawa, religia bez nauki - ślepa.
Swiatopogląd materialistyczny i wiara fundamentalistów religijnych- to postawy skrajne i mają tylko wtedy rację bytu, gdy ignoruje się dowody stojące z nimi w sprzeczności.
Bóg jako Żródło, określane w ezoteryce, myśl wszechświata, globalna świadomość, w dzisiejszych czasach chyba należałoby już takiego Boga szukać.
Nie jesteś kroplą w oceanie. Jesteś całym oceanem zawartym w kropli – Rumi

Awatar użytkownika
skaranie boskie
Admin
Posty: 14774
Rejestracja: 29 paź 2011, 00:50

Zamiast tradycyjnych, nieprawdziwych życzeń

#60 Post autor: skaranie boskie » 21 sty 2019, 19:17

Jana pisze:
21 sty 2019, 14:56
jak nacisnęłam przycisk " wyślij" to mnie wylogowało i tekst diabli wzięli
Rada na przyszłość:
Jak Ci cokolwiek weźmie tekst, zwyczajnie cofnij stronę. Powinno się ponownie pojawić okienko z twoim tekstem do wysłania. Musisz wtedy sprawdzić, czy nadal jesteś zalogowana. Ja w takich momentach kopiuję swój tekst na wszelki wypadek, ale do ponownego zalogowania otwieram stronę w nowym oknie. Jeśli to nie działa w twojej przeglądarce, zmień ją. W razie powtórzenia się problemu, służę pomocą.
Jana pisze:
21 sty 2019, 14:56
sprowadzanie wiary w istnienie w Boga do religii, Biblii czy KK to wg mnie jest nieporozumieniem.
Niestety, napisałem, że poprzednia moja wypowiedź była ostatnią na temat religii, dlatego już się nie odniosę.
nie pisze:
21 sty 2019, 01:16
Skaranie jest w błędzie
Wybacz brak polemiki. Powód znajdziesz o wers wyżej. Szkoda, że dopiero teraz zdecydowałeś się na podjęcie dyskusji.
Zapraszam do innego wątku, który niebawem założę... W tej chwili mogę zapowiedzieć, że będzie dla odmiany nie o religii, a o wierze właśnie. Również o jej podstawach, źródłach itp.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


_____________________________________________________________________________

E-mail
[email protected]

ODPOWIEDZ

Wróć do „HISTORIA A RELIGIE”