• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Baśń o czarcie, który lubił ekologiczną żywność

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1664
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Baśń o czarcie, który lubił ekologiczną żywność

#1 Post autor: Alicja Jonasz » 01 wrz 2023, 14:16

Pewien czart, znany w piekle ze swych szalbierstw, uwielbiał raczyć się tym, co w zagrodzie najlepsze i najzdrowsze, czyli mięsem, serem i jajkami. Warzywa zaś zostawiał na koniec, gdy już nie było co do miski włożyć.
Wlazł więc pewnego razu do stajni i tak począł zwierzętom prawić:
— Dziwię się wam, że godzicie się na taką jawną niesprawiedliwość! Gospodarz każdego dnia okrada was ze wszystkiego, co zdobywacie w pocie racic i pazurów. Zostawia jeno tyle, byście z głodu nie pomarły, sam zaś żyje w dostatku i jeszcze się śmieje z waszej naiwności.
Spojrzały na siebie zwierzęta z niemałym frasunkiem. Wszak czart mówił rzeczy dla nich niepojęte! Czyżby były aż tak głupie, a gospodarz sprytny? Najsampierw umilkły i poczęły spoglądać jedno na drugie, a że rozum miały krótki i nietrudno było je zwieść, ozwały się po chwili w te słowa:
— Słusznie prawisz…
Ucieszył się diablik, że tak łacno przekabacił zwierzęta na swą stronę, i aby nie ostygło żelazo, które udało mu się chytrze rozgrzać do czerwoności, kuł swój plan dalej.
— Można temu zaradzić… — rzekł niby od niechcenia. — Nawet wiem, jak mógłbym wam pomóc… Mam jednakże jeden warunek. Musicie we wszystkim mnie słuchać, inaczej plan weźmie w łeb, a gospodarz znów zatriumfuje.
Zgodziły się! Cóż innego miały zrobić biedaczyny, kiedy gospodarz łachudra?
— Nie jesteśmy głupie! Nie pozwolimy się dłużej oszukiwać i okradać! — zawołały chórem, gotowe oddać życie za sprawę. — Gadaj, czarcie, jak wywieść gospodarza w pole, a wypełnimy wszystko co do joty!
Powiedział! A jakże by inaczej! Nie było co zwlekać, albowiem kiszki grały mu z głodu głośniej niż dzwon na kościelnej wieży, który co dzień przyzywał owieczki na mszę.
— Najwięcej ja się narobię, od was zaś oczekuję niewiele… Wystarczy, że co rano kury, gęsi i kaczki oddadzą mi na przechowanie swe jajka, krowy, kozy i owce mleko, zaś lochy swoje ukochane prosięta. Schowam te dobra przed gospodarzem, a wy, kiedy przyjdzie po to, co wasze, jeno milczcie. I tak raz za razem…
Zrobiły, jak kazał. Oddały mu to, co najdroższe sercu, zalewając się przy tym łzami.
Gospodarz co dzień wychodził ze stajni wielce zafrasowany, niosąc pusty kosz na jajka i bańkę, w której nie było ani kropli mleka. I choć troszczył się o swe zwierzęta ponad miarę, one oddawały wszystko biesowi na przechowanie, głęboko wierząc, że robią to dla dobra sprawy.
Czart zaś co ranek pojawiał się w zagrodzie coraz grubszy…
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Baśń o czarcie, który lubił ekologiczną żywność

#2 Post autor: eka » 02 wrz 2023, 12:19

Baśń, która promuje dobro wspólne, cóż, zawsze takowa wymaga częściowego poświęcenia dobra własnego.

Finału szalbierstw brak, ale można przewidzieć co zrobi z inwentarzem zawiedziony gospodarz, który na wegańską kuchnię raczej nie przejdzie.

Tytuł daje czytelnikowi popalić : ) Tzn. czytelnikom wegetarianom.
Ech, Ty. Przewrotna istoto :jez:

:kofe:

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1664
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Baśń o czarcie, który lubił ekologiczną żywność

#3 Post autor: Alicja Jonasz » 02 wrz 2023, 13:17

eka pisze:
02 wrz 2023, 12:19
Ech, Ty. Przewrotna istoto
nigdy w życiu! :D
mam ogród pełen najróżniejszych warzyw i owoców! :) uwielbiam się nimi objadać, nie to co czart :jez:
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Baśń o czarcie, który lubił ekologiczną żywność

#4 Post autor: eka » 03 wrz 2023, 19:09

:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „ALICJA JONASZ”