• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Baśń o drzewach

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1664
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Baśń o drzewach

#1 Post autor: Alicja Jonasz » 29 sie 2023, 19:06

Wadziły się między sobą drzewa, które winno stać się królem nadprośniańskiej puszczy. Pierwszy przemówił dąb rosnący pośrodku kniei. Wyróżniał się wzrostem spośród sióstr i braci. Jego piękna, rozłożysta korona zdawała się sięgać błękitu nieba. Pień miał gruby, mocarny, że w kilku ludzi nie sposób go objąć. Ogromne korzenie mocno wczepiały się w podłoże, jedne wystawały ponad leśną ściółkę, tworząc rozliczne skrytki dla owadów i zwierząt, inne zaś sięgały w głąb odżywczej, żywicznej gleby, czerpiąc stamtąd pokarm.
— Byłem tutaj przed wami — rzekł, prezentując swe potężne konary. — Z racji wieku, siły i mądrości, którą nabyłem przez wieki, tytuł króla puszczy mnie się należy.
— Nie przeczę, bracie, żeś sędziwy i mądry, jednakże dla mnie stworzono to królestwo zwane rezerwatem — wtrąciła się jodła. — Wszak wiadomo wszem i wobec, że mam niezwykłe zdolności. Dzięki moim igłom, szyszkom tudzież pędom ludzie nie chorują i nabierają mocy. Nazywają mnie Abies alba! Czyż nie brzmi to po królewsku? — dodała z dumą, rozsiewając przy tym upajający aromat swych eterycznych olejków.
— Przychodzą tutaj dla ciebie, lecz koniec końców podziwiają mnie – parsknęła wyniośle sosna. — Spójrz na mój wysmukły pień pokryty grubą, wzorzyście spękaną korą, na moje długie, wonne igły, kształtne szyszki, pędy, z których ludzie pozyskują leczniczy eliksir. Żadne z was nie dorównuje mi urodą, zgrabnością ani też biegłością w korzystaniu ze swych talentów! Nie ulega wątpliwości, że to ja powinnam zostać królową tego lasu… — dorzuciła niby od niechcenia, wszakże dało się wyczuć, iż nie zniesie sprzeciwu.
— Może i jesteś piękna, może i zgrabna tudzież biegła w sztuce leczenia chorych, jednakże twoje szyszki, co tu dużo kryć, nie grzeszą urodą, w przeciwieństwie do moich owoców — ozwał się jarząb i nachylił ku ziemi jedną ze swych gałęzi strojną w baldachy czerwonych jagód mieniących się w blasku słońca. — Wszyscy mi ich zazdroszczą, nawet ty, sosno! Klejnoty godne króla, nieprawdaż?
— Phi… — prychnęła sosna i pewnie dorzuciłaby jeszcze trzy grosze do swej tyrady, gdyby nie inne drzewa, które poczęły gadać jedno przed drugim, wyśmiewając się i lżąc wzajem.
Mijały dni, tygodnie i miesiące, a puszcza nie cichła, przeciwnie kłótnie zdawały się przybierać na mocy. Nadeszła jesień, a wraz z nią lodowate podmuchy wiatru. Niektóre drzewa straciły liście, skuliły się z zimna, inne pochyliły się ku ziemi, nie znajdując oparcia w silniejszych braciach i siostrach. I pewnie zginęłaby prastara puszcza, nie doczekawszy ciepłego podmuchu wiosny, gdyby nie brzoza białokora, która ozwała się w te słowa:
— Siła każdego z nas ma swoje źródło w sercu drugiego. Wszak jesteśmy rodziną! Porzućmy głupie spory, zacznijmy się wspierać, a nasze królestwo przetrwa ten ciężki czas.
Drzewa, słysząc brzozę, najsampierw zawstydziły się srodze, potem wtuliwszy się jedno w drugie, poczęły kołysać się i szumieć, aż zrobiło im się cieplej i weselej.
Dziś nadprośniańska puszcza jest silna i piękna, bowiem jej moc ma swoje źródło w sercu każdego rosnącego tam drzewa.
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16894
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

Baśń o drzewach

#2 Post autor: eka » 31 sie 2023, 14:01

Alicja Jonasz pisze:
29 sie 2023, 19:06
Siła każdego z nas ma swoje źródło w sercu drugiego.
Prawda.

:kofe:

Awatar użytkownika
Alicja Jonasz
Posty: 1664
Rejestracja: 24 kwie 2012, 09:01
Płeć:

Baśń o drzewach

#3 Post autor: Alicja Jonasz » 31 sie 2023, 14:36

i ja w to wierzę :)
Alicja Jonasz

"A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy"
Tadeusz Woźniak

ODPOWIEDZ

Wróć do „ALICJA JONASZ”