• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Rosyjska ruletka

Wszystko, co wydaje się za krótkie...
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Rosyjska ruletka

#1 Post autor: lczerwosz » 25 cze 2020, 00:13

Może to niewłaściwe porównanie, że życie przerosło kabaret. Opisy piekła na ziemi, jakie znamy z okresu II W. Ś. wystarczają. Nie potrzeba tworzyć analogicznych i fikcyjnych. Może tylko jako wprawkę w używaniu pióra. Powyższy tekst jest plastikowy, choć zawiera odniesienia do atrybutów rzeczywistej destrukcji świata.
Jeszcze jedna myśl. Najbardziej wydają mi się cenne te studia emocji, w których nie występują żaden drastyczny rekwizyt. A jednak emocje się wybarwiają, jak na mikroskopowym szkiełku i widać wszystko dokładnie przy odpowiednim oświetleniu. Trzeba umieć to okazać. A jak się walnie trupa od razu na początku, to akcja sama się toczy i autor już się nie musi trudzić w zawiązaniu fabuły czy opisem nastrojów. Bo główny atraktor spełnił swą rolę, reszta może już się tylko kiwać do rytmu rozhuśtanej pierwszej emocji.
Kiedyś krytykowałem wiersze niebo-piekielne pewnego znanego poety. Autor ten przywoływał świętą postać i co by nie powiedziała, to podziwiajcie, klękajcie narody. A gdyby te same kwestie włożyć w usta Kowalskiego, to nit by się nawet nie zatrzymał.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Rosyjska ruletka

#2 Post autor: lczerwosz » 25 cze 2020, 12:07

potrafisz albo będziesz potrafiła, liczę na to, że swoją krytyką nie zdołowałem, ale stymuluję
:ok:

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

Rosyjska ruletka

#3 Post autor: tabakiera » 25 cze 2020, 13:17

Mnie się podoba. Temat trudny, przedstawiany niejednokrotnie, moim zdaniem nie ma co silić się na oryginalność, a o autentyczność trudno, bo każdy czuł i myślał inaczej.
Moi dziadkowie opowiadali o pewnym rodzaju zobojętnienia, warunki ekstremalne stały się zwyczajnymi, a człowiek ma niezwykłe zdolności adaptacyjne.
Zobojętnienia, ale też solidarności między ludźmi.
Czyli to raczej nie zobojętnienie, a zwykła reakcja obronna.
elka pisze:
23 cze 2020, 16:26
Milczała wpatrując się w ludzi.
- brak przecinka.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Rosyjska ruletka

#4 Post autor: lczerwosz » 25 cze 2020, 14:15

Napomknęłaś o Warszawie, a o Aleppo nie, a to ważne było. Tytuł "rosyjska..." nabiera też znaczenia. Teraz przestaje być plastikowe, jak napisałem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „OKRUCHY PROZATORSKIE”