• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

wyzwolenie

Na pograniczu prozy i wiersza
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

wyzwolenie

#1 Post autor: tabakiera » 01 cze 2019, 22:28

gdzieś i kiedyś zrodził się lęk. wrośliście w siebie, niczym bracia syjamscy. z jednym sercem, z jedną wątrobą. twarze mieliście osobne. nie wiesz, na której był wyraz rozpaczy, na której desperacja.
gdy dorósł, lizał dłonie i skamlał – wyzwól mnie. pozwól bezludzko żyć. bez dygotania dłoni, bez ściśniętej krtani.

on popchnął, ty skoczyłeś.
ty porwałeś, on skoczył.

zobacz - rozwarte rybie pyski nie zabrały oddechu, nie musnęły ciała. nie wciągnęły wiry, ale martwe muszle pochłonęły rytm TWOJEGO serca. bezszelestnie, bezwolnie stałeś się częścią oceanu. ocean będzie śpiewał tobą, nawet gdy zamilkniesz na wieki. nawet gdy wyschnie.

wolność czy niewolnictwo?
tchórzostwo czy odwaga?

pamięć o sobie samym

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

wyzwolenie

#2 Post autor: eka » 04 cze 2019, 17:34

Proza poetycka mierząca się z tą chorobą. Szacun, Tab.
Przejmujące metafory w 3. cząstce. Przebija się mocno osobisty związek z cierpiącym. Jestem pod wrażeniem wpisanych emocji, obrazu i wątpliwości umieszczonych w epilogu.

:kofe:

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

wyzwolenie

#3 Post autor: tabakiera » 08 cze 2019, 10:57

Ewo, serdeczne dzięki.
Dobrze wiesz, że tekst powstał podczas naszej zabawy.
Jako jedyny, z którego coś zrobiłam, bo mi żal było nie pociągnąć tematu.
Jestem wdzięczna za inspirację.
Bardzo.

:rosa:

Awatar użytkownika
eka
Posty: 16787
Rejestracja: 30 mar 2014, 10:59

wyzwolenie

#4 Post autor: eka » 08 cze 2019, 15:30

Ja też wdzięcznam, bardzo. Dobrze Tab, że wróciłaś z 'urlopu', zaczynałam się rozleniwiać, fajnie było dzisiaj Ci odpowiedzieć na skórze węża.

:kofe:

Awatar użytkownika
Kaszmir
Posty: 16
Rejestracja: 02 lip 2019, 07:24

wyzwolenie

#5 Post autor: Kaszmir » 06 lip 2019, 07:26

Dzień dobry
Mocno zawoalowany obraz naszej świadomości, naszej ciągłej walki ze sobą. Trwania w ciągłej symbiozie z tym drugim... bo we mnie mieszka Stefan.

... gdzieś i kiedyś zrodził się lęk. wrośliście w siebie - dwa świay równoległe, dwa lustra, jeden zamknięty to wnetrze, szarpiący się z więzami skrępowanych trzewii. Tam wzrasta równoległe - wnetrze z zewnętrzem.

... gdy dorósł, lizał dłonie i skamlał - lecz niczym były jego szepty, krzyki, coraz bardziej władał moim drugim "ja"

... on popchnął, ty skoczyłeś.
ty porwałeś, on skoczył. - dwa bieguny odpychające się, istnienie w istnieniu zaczyna walkę ze świadomością i kiedy nastąpi apogeum, strach uśnie na zawsze, bo zewnętrze ukołysało lęk i pozostawiło nicość, przerwane życie.

... zobacz - rozwarte rybie pyski nie zabrały oddechu, nie musnęły ciała. nie wciągnęły wiry, ale martwe muszle pochłonęły rytm TWOJEGO serca - oddychasz, lecz nie mówisz, zerwane emocje niczym ostryga zatrzasnęły życie, bijące jeszcze serce. Myśli już nie.

... bezszelestnie, bezwolnie stałeś się częścią oceanu - jesteś samotny wśród ludzi, idziesz lecz zawsze będziesz tylko jednym z szarych elementów tej żywej mozaiki.

... wolność czy niewolnictwo?
tchórzostwo czy odwaga?
pamięć o sobie samym - nie wiemy co wybrać, czy zabić w sobie strach i wyjść poza ramy, odsłonić swoje drugie wnętrze lub uśpić na chwilę. Tchórzostwo jest w pewnym sensie obroną ludzi słabych i zagubionych w tym niespokojnym oceanie. Odwaga, ale jaka? Zerwana wolność nieraz bywa odwrotnością wolności pozytywnej. Zrywy to chwila choroby umysłu, który niewolę traktuje jako stałe miejsce dla swoich myśli. Więc dlaczego ma wyjść poza swój obszar, skoro tu się dobrze czuje. Tylko stan chorobowy wymaga interwencji. delikatnego podejścia do każdej jednostki innego. Nie-zamykania i nie tworzenia enklaw.

... pamięć o sobie samym - modna asertywność, czy jest wyjściem, szukaniem przepisu na życie bez strachu? Moim zdaniem to egoizm, strach ale inaczej opakowany.

Traktat o pięknym, zniewolonym umyśle w oceanie zakazów i nakazów.
Świetny myk z kropkami pomiędzy wersami, oznacza, że nie ma końca, jest dalej początek.

Pozdrawaim

Awatar użytkownika
tabakiera
Posty: 4801
Rejestracja: 15 lip 2015, 20:48
Płeć:

wyzwolenie

#6 Post autor: tabakiera » 08 lip 2019, 01:33

Dzięki, Kaszmirku.
Wczytam się głęboko w Twój komentarz, cudnie je piszesz.
:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROZA POETYCKA”