• Nasze rekomendacje
  •  
    UWAGA!
    JEŻELI JESTEŚ ZAREJESTROWANYM UŻYTKOWNIKIEM I MASZ PROBLEM Z LOGOWANIEM, NAPISZ NAM O TYM W MAILU.
    [email protected]
    PODAJĄC W TYTULE "PROBLEM Z LOGOWANIEM"
     
  • Słup ogłoszeniowy
  •  
    Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
    Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.

    Benjamin Franklin

    UWAGA!
    KONKURS NA TEKST DISCO POLO ROZSTRZYGNIĘTY!

    Jeżeli tylko będziecie zainteresowani, idea konkursów powróci na stałe.
    A oto wyniki



    JAK SIĘ PORUSZAĆ POMIĘDZY FORAMI? O tym dowiesz się stąd.
     

Bankrutka

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Bankrutka

#1 Post autor: Lucile » 27 maja 2020, 21:10

elka, czemu tak pesymistycznie, przecież piszesz:
elka pisze:
27 maja 2020, 20:42
Jeszcze trzymam się barierki,
i to:
elka pisze:
27 maja 2020, 20:42
Tylko tyle mam, czyste kartki.
uwierz, to dużo, czyste kartki zachęcają, a bywa że domagają się zapełnienia, więc... tyle jeszcze przed Tobą.

Pozdrawiam z uśmiechem
L.
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Bankrutka

#2 Post autor: Lucile » 27 maja 2020, 22:01

elka pisze:
27 maja 2020, 20:42
Znowu po kawałku umiera dzień.
Nie wiem, dlaczego z hukiem nie spada niebo?
elka pisze:
27 maja 2020, 20:42
Nie czuję bólu,
choć do krwi rozdrapuję wszystkie noce.
bezdenna studnia rozpaczy, wybacz, elka :sorry:
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Bankrutka

#3 Post autor: Lucile » 27 maja 2020, 22:17

elka pisze:
27 maja 2020, 22:07
Bo to wszystko przez Leona.
czyżbyś zaraziła się Leonowym samobiczowaniem?
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bankrutka

#4 Post autor: lczerwosz » 27 maja 2020, 23:55

Kolejny dobry wiersz. Te emocje wychodzą w naturalny sposób. Każdy ma prawo do produkcji takich emocji, nieważne,czy są podparte własnymi przeżyciami z dawnych lat, czy wyobraźnią, jakby mogło być. Może wszystko jest zmyślone, ale jakże możliwe, jak plastyczne, jakbym widział PL-kę przechyloną już przez barierkę. Ważne, aby emocje dawało się uformować w wiersz, wtedy on nie jest pusty i to się udało. Dla emocji też lepiej, bo płyną uregulowanym strumieniem.
Dobry (bardzo) tytuł. I jest dystans jednocześnie, już nie piszę kogo do kogo, bo to jasne.

Awatar użytkownika
lczerwosz
Posty: 9449
Rejestracja: 31 paź 2011, 22:51

Bankrutka

#5 Post autor: lczerwosz » 27 maja 2020, 23:56


Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Bankrutka

#6 Post autor: Lucile » 28 maja 2020, 11:30

Czytając (już od prawie sześciu lat) wiersze autorów publikujących swoje utwory na naszym piętrze, zauważam, że można je przypisać prawie do wszystkich nurtów polskiej literatury. Mamy - i to mnie cieszy - cały wachlarz stylów i formy. Są takie sięgające do klasycznych wzorców (np. poezja wieku dziewiętnastego, szczególnie romantyzm), są także te poszukujące własnego, zindywidualizowanego przekazu. Każdy z nich stara się wyrazić siebie, to znaczy często wyraźnie widzę zaznaczenie osobowości i głębi przemyśleń konkretnego autora.
I to jest dobre.

Nie napisałam, że wiersz elki nie jest dobry. Popatrzyłam tylko szerzej na Jej twórczość i zauważyłam emanujący z niej smutek. Jaka jest tego przyczyna, nie będę dociekać, nie mam do tego prawa, ale mam - wprawdzie dalekie, ale jednak - skojarzenie z twórczością polskich katastrofistów. I nie chodzi mi katastrofizm okaleczający, destrukcyjny (II Awangarda - vide Józef Czechowicz, znakomity, oryginalny, niestety prawie zapomniany poeta okresu międzywojnia, który tragicznie zginął w rodzinnym Lublinie pod gruzami bombardowanego miasta, już na samym początku II wojny światowej, w zaledwie 36 wiośnie życia), ale katastrofizm inspirujący. To właśnie widzę, nie tylko w przypadku powyższego wiersza, patrz: "trzymanie się barierki" i "czyste karty", a skoro czyste, to zawsze można zacząć na nowo - tak więc w każdym z wierszy autorki widzę światełko w tunelu. Peelka, większości tekstów nie jest osobą ubezwłasnowolnioną, ma niezależny charakter, wolę walki, choć często widzi otaczający ją świat w ponurych barwach. Może taka psychiczna uroda?

elka, wybacz ten pseudoficzno-literacki wywód, ale do niego skłoniła mnie wypowiedź Leszka i Twoje nacechowane zindywidualizowanym - raczej ciemnym spojrzeniem - wiersze.

Pozdrawiam z południową :kofe:
L
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Awatar użytkownika
Lucile
Posty: 4805
Rejestracja: 23 wrz 2014, 00:12
Płeć:

Bankrutka

#7 Post autor: Lucile » 28 maja 2020, 13:07

Proszę, nie przeceniaj mojej roli. Dziś jestem, jutro może mnie nie być, ale - póki co - staram się czytać wszystko, co autorzy zamieszczają na forum. Nie zawsze komentuję, jako że nie zadawała mnie opinia wyrażana jednym, zdawkowym zdaniem, równoważnikiem zdania, czy słowem: podoba się, nie podoba, zatrzymał, nie zatrzymał, pozostanie w pamięci itp. Co wcale nie znaczy, że należy pisać "elaboraty", ale dać odczuć, iż starasz się zrozumieć, podążyć za myślą autora. Nie jest to łatwe, ani oczywiste, bo trzeba się emocjonalnie (a także intelektualnie) zaangażować. Nie zawsze mamy na to czas i ochotę. Uważam za swój obowiązek zagłębienia się w tekst, postarania się o zrozumienie przesłania, intencji, inspiracji... (w moim przypadku to ważne, jako że często czytam obrazami, a te z racji profesji nasuwają się same). Odnoszę wrażenie, że się staram, chociaż dobrze wiem, że nie zawsze dotrzymuję kroku tam, gdzie "poprzeczka" utworu jest zawieszona wysoko.

Ja także (w moim pisaniu) wolę krytykę wnoszącą pozytywne treści, jako że
powszechnie wiadomo, iż pochwała jest bardziej inspirująca, a czasem daje "pozytywnego kopa".

Więc, pisz, elka, pisz.

Pozdrawiam
L
Non quivis, qui vestem gestat tigridis, audax


[email protected]

Alek Osiński
Posty: 6557
Rejestracja: 01 lis 2011, 23:09

Bankrutka

#8 Post autor: Alek Osiński » 30 maja 2020, 22:03

Druga i czwarta mi się podobają. W pierwszej i trzeciej jakoś za bardzo
chyba narzuca się "cierpiętnictwo" Pilki, a gdy za bardzo się narzuca sprawia
wrażenie nieco sztuczne... Pogody ducha życzę : ) Pozdrawiam

Wszebor
Posty: 262
Rejestracja: 23 kwie 2020, 14:14

Bankrutka

#9 Post autor: Wszebor » 31 maja 2020, 21:55

Bardzo dobry wiersz.
Świetna forma wyrażania duchowych przeżyć

Pozdrawiam :ok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „WIERSZE BIAŁE I WOLNE”